Kolejny raz nie zdałeś egzaminu?

Nie każdy zdaje za pierwszym razem…..ale czasem i za piątym też nie …..co zrobić by nie popaść w paranoję i nie odkładać na kolejne miesiące zdania egzaminu……

Można tak jak większość zaradnych przyszłych kierowców zmienić ośrodek egzaminowania na bardziej przyjazny młodemu kierowcy, z miłymi egzaminatorami i z krótkim czasem oczekiwania na egzamin.

Formalnie każdy absolwent kursu nauki jazdy, który otrzymał zaświadczenie o ukończeniu kursu ma możliwość zdawania egzaminu na prawo jazdy w dowolnym WORD na terenie całego kraju. Do wyboru pozostaje prawie 60 ośrodków egzaminacyjnych, gdzie cena egzaminu jest wszędzie taka sama, różnicą są natomiast samochody egzaminacyjne.

Kandydat na kierowcę, któremu nie powiodło się zdanie egzaminu w danym ośrodku egzaminacyjnym i postanowił zdać egzamin w innym miejscu musi osobiście zgłosić się do takiego WORD-u i złożyć krótkie podanie o przesłanie dokumentów do innego wskazanego przez siebie ośrodka egzaminacyjnego. Dokumenty te przesyłane są przez WORD-y swoją wewnętrzną procedurą i nie mogą być wydane osobie ubiegającej się o prawo jazdy. Dlatego też po złożeniu podania kontaktujemy się z wybranym przez nas ośrodkiem egzaminowania telefonicznie i sami dowiadujemy się czy dokumenty zostały już tam dostarczone, po takiej informacji możemy zapisać się na egzamin.

Pamiętajmy, iż z nowym rokiem 2013 zmieniają się zasady zdawania egzaminów na prawo jazdy dlatego lepiej już teraz podjąć taką decyzję i przenieść dokumenty.

Aby ułatwić podjęcie decyzji gdzie lepiej, a może najlepiej zdać egzamin na prawo jazdy warto zapoznać się ze statystyką, raportami zdawalności, ale również najlepiej popytać znajomych, którzy już podjęli taką decyzję i wyszyła im ona na dobre.

Poniżej podajemy dwa najbardziej przyjazne przyszłemu kierowcy ośrodki egzaminowania w Polsce.

Raport zawalności w najlepszych WORD-ach w Polsce w 2010 roku.
Kategoria B

Według danych, wywnioskować można, iż największe stabilne prawdopodobieństwo uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu praktycznego kategorii B występuje w WORD Ostrołęka (52,4%  egzaminów zakończyło się wynikiem pozytywnym przy pierwszym podejściu do egzaminu).

Natomiast zdawalność w WORD Łomża od kilku lat utrzymuje się w czołówce pomimo bliskiej Ostrołęki – lidera  i dużego miasta Białegostoku. Wysoki i stabilny wskaźnik zdawalności daje WORD Łomża duża liczba egzaminowanych przybywających spoza województwa podlaskiego. WORD Łomża bije na głowę w zdawalności takie aglomeracje jak Warszawa (25,5 % ogółem, za pierwszym podejściem pozytywny wynik 22,2%) i Białystok (31,6% ogółem, za pierwszym podejściem pozytywny wynik 30,8%).

A teraz porównajmy dokładnie te dwa WORD-y – Ostrołęka i Łomża, które są najczęściej wybierane przez przyszłych kierowców do odbycia egzaminu państwowego.

*Miejsce w statystykach pod względem zdawalności ogółem:

Rok

WORD Ostrołęka

WORD Łomża

2008

1 miejsce (45,9%)

3 miejsce (42,9%)

2009

2 miejsce (43,2%)

1 miejsce (43,5)

2010

1  miejsce (48%)

2 miejsce (43,7%)

*Zdawalność za styczeń  2012 kategoria B:

Kategoria

WORD Ostrołęka

WORD Łomża

B

45,4 %

Brak danych

Ogółem wszytkie kategorie

 47,1 %

Brak danych

*Czas oczekiwania na egzamin Państwowy kat B:

 

WORD Ostrołęka

WORD Łomża

praktyka

3 tygodnie

2 tygodnie

teoria + praktyka

3 tygodnie

2 tygodnie

*Dojazd do WORD-ów z poszczególnych miast – podana odległość w linii prostej:

z skąd

WORD Ostrołęka

WORD Łomża

Warszawa

119 km

138 km

Białystok

117 km

79 km

Siedlce

126 km

128 km

Kiedy już podjęliśmy decyzję gdzie chcemy zdawać nasz egzamin na prawo jazdy warto też się do niego porządnie przygotować. Warto pamiętać, iż łatwiej to nie znaczy, że nie musimy być przygotowani do egzaminu, że wyrozumiali i przyjaźni egzaminatorzy to jednak odpowiedzialni ludzie, którzy nie mogą zaliczyć pozytywnie egzaminu osobie, która powoduje zagrożenie na drodze.

Więc znów aby nie tracić swojego cennego czasu, nerwów i pieniędzy musimy podjąć kolejną ważną decyzję z kim będziemy się do tego egzaminu przygotowywać i oczywiście za ile.

Wiele szkół nauki jazdy bazuje i wykorzystuje zdesperowanych przyszłych kierowców, którzy po kilku niezdanych egzaminach szukają ośrodka szkolenia, który prowadzi w zakresie swoich usług kursy przygotowawcze do egzaminów w innych miastach.

Po pierwsze taniej a może drożej nie zawsze znaczy lepiej. Trzeba to wypośrodkować. Tak jak przy wyborze szkoły nauki jazdy na cały kurs – warto popytać znajomych, poszukać opinii w Internecie i dowiedzieć się coś samemu o danej szkole czy instruktorze nauki jazdy.

Kilka podstawowych żelaznych zasad, które powinna spełniać taka szkoła:

- nauka odbywa się na samochodzie, który jest na egzaminie państwowym,

- co najmniej dwa wyjazdy do danego miasta, na naukę jazdy po mieście (pierwszy wyjazd zapoznanie się z miastem, jego charakterystyką , zapoznanie się z trasami egzaminacyjnymi, drugi wyjazd to egzamin ale połączony np.; wcześniej jeszcze z powtórką jazdy po mieście, placem manewrowym). Jest to takie minimum jakie powinniśmy sobie założyć przy egzaminie w mieście, którego nie znamy.

Warto też zapisać się na naukę do instruktora specjalizującego się w danym temacie -głównie, albo wyłącznie zajmującego się – nauką i egzaminami w tym wybranym przez nas mieście.

Nie popadajmy jednak w paranoję i nie pędźmy do danego miasta na naukę, lecz poszukajmy w swoim mieście. Są przecież osoby, które też są dobre i nie trzeba jechać do Ostrołęki czy do Łomży aby odbyć szkolenie u miejscowego instruktora. Instruktorzy w Warszawie czy Białymstoku też specjalizują się w takim kształceniu. Warto więc poszukać instruktora, który ma już przetarte szlaki w danym WORD-zie, jest znany na rynku nauki jazdy jako specjalista.

Pamiętajmy jeszcze o jednym, iż nie dopuszczalne jest abyśmy jechali na naukę do innego miasta w dużej grupie, abyśmy kształcili się w grupie jak to często stosują jedne z większych szkół nauki jazdy. Nie dajmy się wepchnąć to busa, autokaru i wyjazdu do Łomży na egzamin. Jak chcemy pojechać na wycieczkę to może lepiej do ciepłych krajów, a nie do Łomży czy Ostrołęki.

Wycieczka kosztuje, ale nic nie wnosi do naszej nauki jazdy.

Adres WORD Ostrołęka:

Ul. Rolna 30, 07-400 Ostrołęka

Tel: 029 760-55-35

www.word-ostroleka.pl

e-mail: word@word-ostroleka.pl

Zapisy na egzamin, Informacje, Biuro Obsługi Klienta 

poniedziałek-piątek 8:00-16:00

Egzaminy odbywają się poniedziałek-piątek od godziny 8:00

Samochody Egzaminacyjne kat. B: Fiat Grande Punto i Evo

Adres WORD Łomża:

Ul. Zjazd 21, 18-400 Łomża

Tel. 086 216-23-19

www.word4lomza.pl

e-mail: wordlomza@pro.onet.pl

Rejestracja dokumentów na egzamin:

 poniedziałek-piątek 8:00-16:00

Egzaminy odbywają się poniedziałek-piątek od godziny 8:00. Uwaga – egzaminy odbywają się również w soboty.

Samochody Egzaminacyjne kat. B: Fiat Grande Punto i Evo

Chętnych Zapraszamy do zapoznania się ze statystykami i Raportami zdawalności na prawo jazdy w Polsce.

http://dane.izbaosk.eu/dokumenty/raport-egzaminy.pdf

http://www.e-redakcja.net/file/get/hash/922bc34